Meie peamised koostööpartnerid:
Eesti veskite ühendus MTÜ Eesti Veskivaramu www.veskivaramu.ee
Elva piirkonna turismiinfo www.elvaturism.ee
Elva Puhkepiirkonna partnerid www.visitelva.ee
Eesti Maaturism MTÜ www.maaturism.ee
Elva vald www.elva.ee
Tartumaa Turism www.visittartu.ee
Otepää vald www.otepaa.ee
Erinevad projektid:
Hellenurme veskimuuseumil on jätkuvalt töös mitu projekti, et korrastada ja võtta taaskasutusse kogu hoonekompleks. Endiselt on veski töökorras ja töötab vee jõul, leivakojas saab koos veskiemandaga küpsetada leiba vana kombe kohaselt või pidada sünnipäeva või muud koosolemist täpselt nii, nagu enne kokku lepitakse.
Veski korrastamisel on headeks partneriteks olnud ja suurt abi jaganud:
2021. kirjutasime Leaderisse projekti “Hellenurme Veskimuuseumi külalistetoad”, sest nõudlust majutuse järele kostus pea igalt külaliste seltskonnalt. Piirkonnas majutust ei pakuta, aga suures veskihoones olid ruumid olemas, kuigi väga räämas. Ühes toas on kunagi tegutsenud juuksuri teeninduspunkt ehk Hellenurme juuksla!! ja seda on ka 1-toalise korterina kasutatud. Teises toas tegutses viimati rentnikuna Hellenurme postkontor, kes kolis välja, sest ei saanud nõusolekut remondiks, mille tulemusel oleks toad saanud plastikaknad… Eelnevalt olime Muinsuskaitse toel korrastanud tubade all olevaid keldrivõlve! Leaderilt saime toetusele “jah” 2022. aasta alguses ja tundus, et tööd lähevad kohe käima ja toad on valmis juba sügiseks! Loomulikult asja nii ei läinud ega käinud. Vahepeal tuli peale suur inflatsioon ja kaos ehitusmaasikul, kus keegi ei teadnud, kas hind on õige või õiglane või odav või kallis. Nüüd oleme lõpuks 2023. aasta suvest saati kõvasti tegutsenud ja külalistetoad hakkavad ilmet võtma ehk on läbinud uskumatu muutmiskuuri. Oleme ehitustuhinas ja ootusärevuses, kuidas asi lõpuks välja nägema hakkab!
Projekti eesmärk:
Hellenurme veskimuuseum on koht, kus säilitatakse ja väärtustatakse kohalikku ajalugu, hääbuvat veskikultuuri, kohalikke maitseid ja meistrite käsitööd. Majutuse pakkumine väiksemahuliselt privaatsust ja unikaalset keskkonda hindavatele peredele ja teistele külalistele annab lisaväärtuse kogu Veskimuuseumi tegevusele. Unikaalne majutuskoht vanas veskis rikastab ja aitab väärtustada kogu piirkonda, sest klient jääb siia pikemaks ajaks ja saab tutvuda teiste väiksemate väärtkohtadega, kuhu suure grupiga tavaliselt ei jõuta.
Majutusteenusele lisaks saaavad külalised nautida ka teisi Veskimuuseumi teenuseid (toitlustus, õpitoad, ekskursioonid, teatri-, kontserdi- ja kinoõhtud, aktiivset tegevust pakkuvad paketid) ning külastada teisi piirkonna vaatamisväärsusi, külastuskohti, matkata looduses nii jalgsi, rattal kui suuskadel (maratonirada 1,5 km kaugusel, mets lähedal, ujumisvõimalused).
2022. aastal teostus PRIA toel Veskimuuuseumi Leivakoja köögi uuendamine.
Saime kööki lõpuks korraliku tehnika ja sisustuse, mis hõlbustab söögiteemaliste elamuste pakkumist külalistele ja võimaldab paremini ühiskokkamisi ja koolitusi korraldada.
2021. aastal lõppes PRIA toel LOOMEKOJA ja MUUSEUMIPOE ehitus.
Vanad räämas, kohe väga hullusti räämas ruumid, on saanud uue hingamise, kus kõik säilitamist väärt vana on säilitatud ja uus kõrvale märkamatult sulatatud. Loomekojas loome, taaskasutame, koolitame. Üles on seatud kangasteljed, mis annetati veskile kõrvalkülast juba 2013, leivakoja valmimispeol ja mis aastast 1853. Esimesed taaskasutusmaterjalist triibuvaibad on valminud. Pakume töötube niplispitsist kõlavöö tegemiseni.
Poeruumis on müügil erinevat käsitööd: kudumeid, keraamikat, voodikatteid, kangajääkidest õmmeldud kotte, seelikuid, põllesid, lambanahku ja maale, sepiseid ja mänguasju. Neid ruume inspireeris korda tegema ka asjaolu, et veskiemanda vanavanemad elasid 100 aastat tagasi just nendes kahes toas. Nüüd said restaureeritud ka sellist tüüpi uksed, milliseid mitte kusagil keegi varem pole näinud (vähemalt selline info on siiamaani;) ja põrandal on näha midagi, mille üle käivad arvamised iga külastuse ajal. Näitame lahkesti neid ruume kõigile veskikülalistele.
2019. aastal valmis PRIA abiga VÄRKSKODA,
kus korraldame puutööõpitube, remondime veskiseadmeid, restaureerime mööblit., Leiutame ja taaskasutame, õpime ja õpetame.
LEADER toetusega sai 2018. aastal valmis PAKUTREPP, et saaks nautida vetevoolu allpool paisu, korrastati-konserveeriti SAEVESKI VAREMED, et minevik ei kaoks lihtsalt kivihunnikusse, vaid kõnetaks kunagistest töödest, ehitustest, eelistustest ja vajadustest.
Veskikompleks mõisakompleksis on nüüd vaadeldav terviklikult –
ühel pool paisu jahuveski, teisel pool saeveski!
LEADER 2016
Veskimuuseum sai PAADI, mida saavad kasutada kõik huvilised. Tule ja küsi!
Paadiga saab nüüd ka veepeeglit taimedest puhastada, järve ja ümbrust nautida. Olemas ka päästevestid ja Respo haagis. Paadiostuks saime toetust Leader meetmest 2 “Kogukonnad ja noored”.
EESTI JA LÄTI PARTNERID TAASELUSTAVAD TÖÖSTUSPÄRANDIT
Läti ja Eesti 30 organisatsiooni algatasid projekti „Revival of Industrial heritage for tourism development” (Tööstuspärandi taaselustamine turismi arendamiseks). Projekt panustab tööstuspärandi objektide renoveerimisse ja külastajatele atraktiivsemaks muutmisse.
Tööstuspärandi projekti eesmärk on tõsta külastajate teadlikkust tööstuspärandi väärtusest ja tähtsusest erinevates regioonides, luua koostöövõrgustik Eesti ja Läti tööstuspärandi objektide vahel ning luua sild Euroopa tööstuspärandi võrgustikuga. Loe täpsemalt.
Tööstuspärandi projektiga korrastati 2018 veski tagune ala – uuendati äravoolusild koos postide ja treppidega. Foto: Siim Jänes
2021. aasta suvel saab MK toel veskihoone ja idatiiva katus augulise laastu asemel valtspleki.
2020. aastal remonditi MK toel veskihoone kagutiiva keldreid (2. etapp)
2018. aastal valmis Muinsuskaitseameti toel veskihoone kagutiiva katus.