Partnerid ja projektid

Meie peamised koostööpartnerid:

Eesti veskite ühendus MTÜ Eesti Veskivaramu www.veskivaramu.ee

Elva piirkonna turismiinfo www.elvaturism.ee

Elva Puhkepiirkonna partnerid  www.visitelva.ee

Eesti Maaturism MTÜ  www.maaturism.ee

Elva vald  www.elva.ee

Tartumaa Turism www.visittartu.ee

Otepää vald www.otepaa.ee

 

Erinevad projektid:

Hellenurme veskimuuseumil on jätkuvalt töös mitu projekti, et korrastada ja võtta taaskasutusse kogu hoonekompleks.  Endiselt on veski töökorras  ja töötab vee jõul, leivakojas saab koos veskiemandaga küpsetada leiba vana kombe kohaselt või pidada sünnipäeva või muud koosolemist täpselt nii, nagu enne kokku lepitakse. 

Veski korrastamisel on headeks partneriteks olnud ja suurt abi jaganud:

LEADER 

 

2022. aastal teostus PRIA toel Veskimuuuseumi Leivakoja köögi uuendamine. 

Saime kööki lõpuks korraliku tehnika ja sisustuse, mis hõlbustab söögiteemaliste elamuste pakkumist külalistele ja võimaldab paremini ühiskokkamisi ja koolitusi korraldada. 

 

 

 

 

 

2021. aastal lõppes  PRIA toel LOOMEKOJA ja MUUSEUMIPOE ehitus.

Vanad räämas, kohe väga hullusti räämas ruumid, on saanud uue hingamise, kus kõik säilitamist väärt vana on säilitatud ja uus kõrvale märkamatult sulatatud. Loomekojas loome, taaskasutame, koolitame. Üles on seatud kangasteljed, mis annetati veskile kõrvalkülast juba 2013, leivakoja valmimispeol ja mis  aastast 1853. Esimesed taaskasutusmaterjalist triibuvaibad on valminud. Pakume töötube niplispitsist kõlavöö tegemiseni. 

Poeruumis  on müügil erinevat käsitööd: kudumeid, keraamikat, voodikatteid, kangajääkidest õmmeldud kotte, seelikuid, põllesid, lambanahku ja maale, sepiseid ja mänguasju.  Neid ruume inspireeris korda tegema ka asjaolu, et veskiemanda vanavanemad elasid 100 aastat tagasi just nendes kahes toas. Nüüd said restaureeritud ka sellist tüüpi uksed, milliseid mitte kusagil keegi varem pole näinud (vähemalt selline info on siiamaani;) ja põrandal on näha midagi, mille üle käivad arvamised iga külastuse ajal.  Näitame lahkesti neid ruume kõigile veskikülalistele. 

 

 

 

2019. aastal valmis PRIA abiga VÄRKSKODA,

kus korraldame puutööõpitube, remondime veskiseadmeid, restaureerime mööblit., Leiutame ja taaskasutame, õpime ja õpetame.

 

LEADER toetusega sai 2018. aastal valmis PAKUTREPP, et saaks nautida vetevoolu allpool paisu, korrastati-konserveeriti SAEVESKI VAREMED, et minevik ei kaoks lihtsalt kivihunnikusse, vaid kõnetaks kunagistest töödest, ehitustest, eelistustest ja vajadustest.

Veskikompleks mõisakompleksis on nüüd vaadeldav terviklikult –

ühel pool paisu jahuveski, teisel pool saeveski!

LEADER 2016

Veskimuuseum sai PAADI, mida saavad kasutada kõik huvilised. Tule ja küsi!

Paadiga saab  nüüd ka veepeeglit taimedest puhastada, järve ja ümbrust nautida. Olemas ka päästevestid ja Respo haagis. Paadiostuks saime toetust Leader meetmest 2 “Kogukonnad ja noored”.

EST-LAT INTERREG 

EESTI JA LÄTI PARTNERID TAASELUSTAVAD TÖÖSTUSPÄRANDIT

Läti ja Eesti 30 organisatsiooni algatasid projekti „Revival of Industrial heritage for tourism development” (Tööstuspärandi taaselustamine turismi arendamiseks). Projekt panustab tööstuspärandi objektide renoveerimisse ja külastajatele atraktiivsemaks muutmisse.

Tööstuspärandi projekti eesmärk on tõsta külastajate teadlikkust tööstuspärandi väärtusest ja tähtsusest erinevates regioonides, luua koostöövõrgustik Eesti ja Läti tööstuspärandi objektide vahel ning luua sild Euroopa tööstuspärandi võrgustikuga. Loe täpsemalt.

Tööstuspärandi projektiga korrastati 2018 veski tagune ala – uuendati äravoolusild koos postide ja treppidega. Foto: Siim Jänes

MUINSUSKAITSEAMET

2021. aasta suvel saab MK toel veskihoone ja idatiiva katus augulise laastu asemel valtspleki.

Esimene roovivahe laastust puhas! Mai 2021

2020. aastal remonditi MK toel veskihoone kagutiiva keldreid (2. etapp)

Keldri lagunenud ukseava ja võlv.

2018. aastal valmis Muinsuskaitseameti toel veskihoone kagutiiva katus.