Veest leivani – jahutegu veskikojas, leivategu leivakojas

VEEST LEIVANI

ehk leivategu leivakojas, jahutegu veskikojas.

  • Maaturismi ökomärgis EHE (Ehtne ja Huvitav Eesti).
  • Keskkonnahariduse kvaliteedimärgis MURAKAS/Läbimõeldud programm.

Õppeprogramm  nii koolilastele kui hariv meelelahutus täiskasvanutele igas vanuses.

Külalised saavad ülevaate veskihoonest väljast. Veskis aga tunda, kuulda, maitsta vee jõudu läbi töötava vesiveski, tutvuda erinevate viljasortidega kõrtest teradeni; vilja teekonda puhastamisest erinevate veskisaadusteni. Mõtiskleda selle üle, kuidas elasid meie esivanemad, käsikäes loodusega, kuidas hakati sadu aastaid tagasi kasutama vee jõudu tööde hõlbustamiseks, kuidas viljast saab jahu, kuidas jahust saab leib.

Leivakojas vestab Veskiemand põhitõdesid, müüte, uskumusi ja ütlemisi leivast ja leivateost. Astjas sõtkume leivataigna, millest igaüks saab oma leivakese vormida. Küpsenud leivakese saab igaüks võtta ahjusuult, maitsta ja ülejäägi koju kaasa võtta.  Lõpus saab veel maitsta veskileiba või ja  joogipoolisega.

Grupi suurus: 10-40 külalist

Programmi pikkus: 2,5 -3tundi

Leivateo programm
Lapsed leivakojas ahjusuult leivakesi võtmas.
Foto: Jaak Nilson
Mill-lady at stove in Hellenurme watermill, Estonia. Preparing, bread on baker`s shovel. Foto: Jaak Nilson.

 

 

 

Veskimuuseumi leivateo programmil on Maaturismi kvaliteedimärgis EHE

 

 

Hind:

18 €/ külaline ( 20-30 inimest grupis)

20 €/külaline (12-19 inimest grupis)

12 €/laps (vähemalt 20 last grupis)

250 €/grupp (väiksemad grupid)

Suuremad grupid eraldi kokkuleppega.

Lastegruppide saatjad/õpetajad tasuta (1 õpetaja 10 lapse kohta)

 

Teadmiseks õpetajale:

Programmi eesmärk: tutvustada lastele kohaliku ja puhta toidu tootmist traditsioonilisel viisil, keskkonnasäästliku taastuvenergia baasil, ning toetada kodumaise ökoloogiliselt puhta tooraine kasutamist.

Programm toetab ja kinnistab erinevaid aineprogramme: loodusõpetus(veekogud, vee jõud, puuliikide erinevad omadused (painduvus, vees säilimine jne) ja reageerimine ilmastikule ; emakeel ja kodulugu(juuretis, astja, erinevad veskisaadused nt püül, leivapakendile teksti kirjutamine, vestlus ja kordamine veskikülastuse lõpus); matemaatika, võrdlus ja mõõtmine (korrused, trepid, viljakoti kaal versus lapse kaal, leivateol soola, veel, jahu tasakaal jne); käitumine ( küllatulek, tervitamine, kokkulepitud reeglitest kinnipidamine veskis, teistega arvestamine, kaasategemine jne); säästev ja loodussõbralik suhtumine (kraani sulgemine, prügi sorteerimine, taaskasutus jne), tervislik toitumine ja eluviis( sai versus leib, kätepesu, bakterid jne), mälutreening (oma leiva äratundmine ahjusuul, kordamine vestlusringis veskikülastuse lõpus) Kokkuvõttes lõimib programm väga palju erinevaid oskusi ja teadmisi, mis on kõik omakorda seotud loodusteaduse, ajaloo, tehnoloogia ja kombeõpetusega. Vaata täpsemalt siit.