Veest leivani – EHE märgiga veskiprogramm

VEEST LEIVANI

ehk leivategu leivakojas, jahutegu veskikojas.

Maaturismi ökomärgiga EHE (Ehtne ja Huvitav Eesti) pärjatud turismitoode. Õppeprogramm  nii koolilastele kui hariv meelelahutus täiskasvanutele igas vanuses.

Külalised saavad näha, kuulda, maitsta, tunda vee jõudu läbi töötava vesiveski, tutvuda erinevate viljasortidega kõrtest teradeni; vilja teekonda puhastamisest erinevate veskisaadusteni. Mõtiskleda selle üle, kuidas elasid meie esivanemad, käsikäes loodusega, kuidas hakati sadu aastaid tagasi kasutama vee jõudu tööde hõlbustamiseks, kuidas viljast saab jahu, kuidas jahust saab leib.

Veskiemand vestab leivakojas põhitõdesid, müüte, uskumusi ja ütlemisi leivast ja leivateost. Leivakojas sõtkume leivataigna, millest igaüks saab oma leivakese vormida. Küpsenud leivakese saab igaüks võtta ahjusuult, maitsta ja ülejäägi koju kaasa võtta. Veskiemand pakub veski ja leivajuttudele lisaks veel veskileiba või ja  joogipoolisega.

Grupi suurus: 10-40 külalist

Programmi pikkus: 2,5 tundi

Leivateo programm
Lapse leivakojas ahjusuult leivakesi võtmas.
Foto: Jaak Nilson
Mill-lady at stove in Hellenurme watermill, Estonia. Preparing, bread on baker`s shovel. Foto: Jaak Nilson.

 

 

 

Veskimuuseumi leivateo programmil on Maaturismi kvaliteedimärgis EHE

 

 

Hind:

15 €/ täiskasvanu (vähemalt 20 täiskasvanut grupis)

10 €/ laps (vähemalt 20 last grupis)

18 €/külaline (alates 12 inimesest grupis)

200 €/grupp (väiksemad grupid)

Lastegruppide saatjad/õpetajad tasuta (1 õpetaja 10 lapse kohta)

 

Teadmiseks õpetajale:

Programmi eesmärk: tutvustada lastele kohaliku ja puhta toidu tootmist traditsioonilisel viisil, keskkonnasäästliku taastuvenergia baasil, ning toetada kodumaise ökoloogiliselt puhta tooraine kasutamist.

Programm toetab ja kinnistab erinevaid aineprogramme: loodusõpetus(veekogud, vee jõud, puuliikide erinevad omadused (painduvus, vees säilimine jne) ja reageerimine ilmastikule ; emakeel ja kodulugu(juuretis, astja, erinevad veskisaadused nt püül, leivapakendile teksti kirjutamine, vestlus ja kordamine veskikülastuse lõpus); matemaatika, võrdlus ja mõõtmine (korrused, trepid, viljakoti kaal versus lapse kaal, leivateol soola, veel, jahu tasakaal jne); käitumine ( küllatulek, tervitamine, kokkulepitud reeglitest kinnipidamine veskis, teistega arvestamine, kaasategemine jne); säästev ja loodussõbralik suhtumine (kraani sulgemine, prügi sorteerimine, taaskasutus jne), tervislik toitumine ja eluviis( sai versus leib, kätepesu, bakterid jne), mälutreening (oma leiva äratundmine, kordamine vestlusringis veskikülastuse lõpus) Kokkuvõttes lõimib programm väga palju erinevaid oskusi ja teadmisi, mis on kõik omakorda seotud loodusteaduse, ajaloo ja tehnoloogiaga. Vaata täpsemalt siit.