Teised meist

Siit lehelt leiad põnevat lugemist ja vaatamist selle kohta, mida teised meist on pajatanud.

2022

Hetk Worldloppeti suusalaulupeolt 20.02.2022. Aitäh ERR uhke jäädvustuse eest!

2020

https://etv.err.ee/1608256284/maahommiku-lood

Täpselt täna, 7. juunil, 14 aastat tagasi, võeti linti Elolinõ saade Hellenurme veskist:

https://arhiiv.err.ee/vaata/elolino-veski

Veebruaris käis veskis ja veskiemandal külas Maahommik!

2019.a. sügisel sattusid tuntud ja tunnustatud nisukasvatajad tundmatusse veskisse! Jahvatasid ja küpsetasid seal koos veskiemandaga! Keegi filmis ja välja tuli selline meeleolukas filmike: Nisukasvatajad veskis

Veskimuuseum on kenasti nähtav kohe mitmes Elva valla reklaamklipis:

Elva valla põnev ja eriilmeline ettevõtluskeskkond

Kuhu Elva vallas minna?

2019

Oktoobri keskel käis üks tsaaritari nimega külaline veskis ja postitas nüüd oma blogisse kena loo, mis on leitav siit. 06.11.2019

Rafael, kes käis 2019 aastal läbi kõik 150 Eesti muuseumi, jõudis koos Ringvaatega ka Hellenurme veskimuuseumisse. Lugu sellest saate viimasel 10 minutil, aga muidu on muu saates ka kõik väga huvitav:) Vaata siit.

Veskisse jõudis üks blogijast bussiga sõitja 2019. aasta varakevadel 24.03.2019 Loe täpsemalt siit.

Worldloppeti teletiim tegi Tartu Maratoni ja Eesti kultuuri tutvustava video. Leivategu veskis oli üks osa kultuuripoolelt! 26.02.2019

2018

Reisiportaali VIDEO: Enamik Eesti vesiveskitest on langenud varemetesse, vilja jahvatab vaid üks 14.05.2018

Eesti tööstuspärandi ühed võimsamad näited on vesiveskid. Neil oli minevikus erakordselt suur tähtsus. Maaleht uuris kaameraga viit paika, kus vesiveski veel jahvatab, veskihoone on taastatud või kus on alles vaid varemed. Vaata videot siit.

2017

Vooremaa: “Hellenurme vesiveski jahvab minevikku” 17.08.2017

Vooremaa on sel suvel otsustanud oma lugejatele tutvustada Eesti põnevaid paiku. Üks niisuguseid on ülipõneva ajalooga, aga miks mitte ka oleviku ja tulevikuga Hellenurme vesiveski. Artikkel on leitav siit.

Kollased aknad ja Sander Silm käisid veskis:

https://www.facebook.com/kollasedaknad/videos/494172684284804https://www.facebook.com/kollasedaknad/videos/494172684284804

https://visitsouthestonia.com/veski-mis-jahvatab-elamusi/

2016

Lõuna-Eesti Postimees: “Riigikogu otsus annab jõudu võitlust jätkata” 26.01.2016
Hellenurme vesiveski omanik Mae Juskele, kes oli sunnitud enda valduses oleva kultuuripärli kaitseks pöörduma õiguskantsleri poole, tuli Riigikogult kergendust pakkuv otsus. Loe lähemalt siit.

Lõuna-Eesti Postimees: “Vesiveski saavutas võidu bürokraatiaveski üle” 22.01.2016
Järjena saagale, mille tulemusel Hellenurme vesiveski omanik Mae Juske oli sunnitud enda valduses oleva kultuuripärli kaitseks pöörduma õiguskantsleri poole, tuli neljapäeval Riigikogult kergendust pakkuv otsus. Loe lähemalt siit.

2015

Postimees: “Koht, kus kerkib austus iga mannatera vastu” 22.12.2015
Kaugetel aegadel hakkasid viljakotisuud tihti üle ajama, sest omal ajal sõideti veskile mitmeks päevaks ja mitmel põhjusel: et vili saaks jahupeeneks ja suudki külauudistest puhtaks jahvatatud. Vaata videot Postimehe ajakirjaniku Tuuli Kochi külaskäigust veskisse ning loe lähemalt, missugused olid tema muljed siit.

Maaleht: “VASTUOLU: üks seadus kaitseb kalu, teine jõeäärseid ehitisi – inimene peab täitma mõlemat” 10.12.2015

135 aastase Hellenurme vesiveski omanik on lõksus. Looduskaitseseadus nõuab, et veski pais tuleb lammutada või selle kõrvale ehitada kalapääsla, ent nii rikutaks muinsuskaitseseadust. Ükskõik, mida teed, ikka rikud seadust. Loe artiklit siit.

Lõunaleht: “Vesiveski omanik võitleb seadusi rikkudes unikaalse tööstuspärandi eest” 10.12.2015

Hellenurme vesiveski omanikul Mae Juskel puudub veskipidajana varakevadest saati vee-erikasutusluba. Keskkonnaamet lubab selle talle uuesti anda vaid üheks aastaks ja tingimusel, et ta esitab hiljemalt kuue kuu pärast kalapääsu eelprojekti või teostavusuuringu. Muinsuskaitse aga unikaalset kompleksi lõhkuda ja kalapääsu rajada ei luba. Oma seisukoha ses kirevas loos on nüüd esitanud ka õiguskantsler. Loe lähemalt siit.

Õiguskantsler Ülle Madise: “Riik ei tohi sundida inimest seadust rikkuma”

Õiguskantsleri poole pöördus Hellenurme vesiveski omanik. Kultuurilooliselt väärtuslik enam kui sajandivanune veski on kinnismälestis ning kasutab Elva jõele juba 18. saj lõpus rajatud paisjärve vett. Keskkonnaamet nõuab veski omanikult kaladele läbipääsude ehitamist. Muinsuskaitseamet seda aga ei luba, sest kalapääsla rajamine rikuks toimiva ajaloolise vesiveski ega sobiks miljöösse. Loe rohkem siit.

Lõuna-Eesti Postimees: “Kas vastakad seadused seiskavad veskikivid lõplikult?” 04.12.2015
Hellenurme veski omanik Mae Juske on kahe tule vahel: keskkonnaamet nõuab paisule kalapääsude ehitamist, muinsuskaitseamet keelab seda. Oma elutöö eest seisev veskiemand otsis abi õiguskantslerilt. Loe lähemalt siit.

Postimees: “Riik sunnib vesiveski omanikku seadust rikkuma” 01.12.2015
Õiguskantsleri poole pöördus vesiveski omanik, kellelt keskkonnaamet nõuab kalade läbipääsude ehitamist, muinsuskaitseamet aga keelab seda. Loe lähemalt siit.

Eesti Rahvusringhääling: “Hellenurmes avati Euroopa muinsuskaitsepäevad” 10.09.2015

Eesti tehnika- ja tööstuspärand on kehvas seisus, sest tühjadele ja lagunevatele tootmishoonetele on keeruline leida uut kasutust. Tööstuspärandile ajendavad mõtlema tänavused Euroopa muinsuskaitsepäevad, mis avati Eestis Valgamaal Hellenurmes. Vaata videot ja loe lähemalt siit.

Lõuna-Eesti Postimees: “Eesti viimane töötav vesiveski peab kaduma?” 28.03.2015
Ainult veejõul töötav Hellenurme vesiveski on Eestis viimane omasuguste seas. Veski perenaine on aga avastanud end seaduste ja määruste segapuntrast, mis ähvardab selle igaveseks seisata. Loe lähemalt siit.

Maaleht: “EHE märgis lubab turistile ehtsaid elamusi” 27.02.2015

15 ettevõtet pälvisid äsja ökoturismi kvaliteedimärgise EHE (Ehtne ja Huvitav Eesti). Sellega tunnustatakse loodussõbralikke ja keskkonnasäästlikke turismitooteid ning -teenuseid. Loe täpsemalt siit.

2013

Märkame Tegusaid Ühendusi: MTÜ Hellenurme Veskimuuseumit tutvustav video 26.11.2013

Tartu Postimees: “Hellenurme vesiveskis valmib sooja jahu” 18.08.2013
Hellenurme veskimuuseumi jahu valmib täpselt sellisena, nagu veskiemand ja mölder lubavad. Tänasest saab hoolsa pilgu all valminud rukkijahust voolida ka leivapätse, mis uhiuues leivakojas küpsema hakkavad. Loe lähemalt siit.

Eesti Rahvusringhääling: “Hellenurme Veskimuuseum sai leivakoja” 18.08.2013
Nädalalõpp oli Hellenurme Veskimuuseumile oliline ja pidulik – muuseum sai endale leivakoja. Loe lähemalt siit. 

2012

ETV saatesari Tule õue!: osa 23, eetris 25.10.2012

Saatesari on järelvaadatav siit.