Veskijutt

LÕUNA-EESTIS,  Tartust vaid 35 km kaugusel, Hellenurmes, töötab viimane Eesti ajalooline vesiveski, mis säilinud ja hoitud terviklikult ning töötavana ja avatud külalistele kui atraktsioon, muuseum, tööstuspärand.

Külaliste saabudes avame turbiini ja veski läheb käima, ikka vee jõul. Läbi võimsa, 1880. aastal ehitatud mõisaveski nelja korruse saavad külalised jälgida viljaterade jahvatamist sajandi vanuste masinatega, kauneid vaateid veski akendest, tunda vana aja lõhnu, kuulda veskijutte veskiemandalt ja möldrilt . 

Vastuse saate küsimustele, miks püksid sõeluvad püüli või miks (kohtu)veskid jahvatavad aeglaselt. Ära näete, kuis eralduvad terad sõkaldest ja  miks kaks kõva kivi hääd jahu ei tee! Selgeks saab ka, miks vanasti veskile tuldi ühe kotiga, lahkuti aga seitsmega.

Veskiemand tuletab külalistele meelde vana-aja eluolu veskis ja maal üldse ja lõpuks saate maitsta  leivakojas traditsioonilist juuretisega rukkileiba, mis valminud vee jõul kivide vahel jahvatatud  rukkijahust. 

Kui aega rohkem, pakume elamusprogramme: “Veest leivani”, “Veskitööst puutööni”, “Veskitööst niplispitsi või kõlavööni” jvm. Ka võime valmistada söömaaja sünnipäeva, kokkutuleku või koosoleku ajaks.  Pakkumisi saab uurida  siit  või helistage/kirjutage otse veskiemandale

Rõõmsate kohtumisteni veski peal!

Veskikoan koti otsan kuulep kõike!